WIKA ! retro musical dokumentalny o starości, odchodzeniu i radości życia

Scenariusz i reżyseria Agnieszka Zwiefka
Zdjęcia Monika Kotecka
Producent Katarzyna Ślesicka (My Way Studio), Heino Deckert (ma.ja.de.fiction)
Koproducent Anna Stylińska
Montaż Tom Ernst
Dźwięk Katarzyna Szczerba
Gatunek film dokumentalny

Wika jest najstarszą polską DJ-ką. W wieku 80 lat gra w klubach muzycznych – zarówno dla seniorów, jak i klubowej publiczności młodszej od jej wnuków. I powtarza, że 80-tka to nowa 40-tka.

Zanim została DJ-ką Wika przez ponad 30 lat pracowała jako dyrektor zakładu poprawczego o zaostrzonym rygorze. Wychowała dwóch synów właściwie bez pomocy męża, jednocześnie pracując na dwie zmiany. Wika zawsze była wojownikiem. Teraz czeka ją ostatnia walka, z własnym starzejącym się ciałem i rodziną, która chciałaby widzieć Wikę w roli tradycyjnej babci. Ale Wika nie potrafi piec ciast i razem z grupą swoich równie zwariowanych przyjaciół seniorów nie ma zamiaru siedzieć zamknięta w mieszkaniu. Wika chce tańczyć.

 

W każdy weekend gra w klubach dla publiczności o wiele młodszej od jej 30-letnich wnuków. Electro, techno, house, disco – żaden styl muzyczny nie jest jej obcy. Choć ulubione utwory Wiki to te z nutką retro, jak „Ta ostatnia niedziela” Mieczysława Fogga, którą próbuje przemycać również na imprezach dla młodych ludzi. Kiedy musiała poddać się skomplikowanej operacji biodra, po raz pierwszy pomyślała, że być może potrzebuje pomocy do noszenia ciężkiego sprzętu. Zorganizowała więc casting, który wygrał 71-letni Krzysztof – tylko dlatego, że pachniał lepiej niż inni mężczyźni w jego wieku i był w stanie prowadzić samochód. Razem z nim Wika organizuje również dansingi dla seniorów, na które co tydzień przychodzą setki a nawet tysiące starszych osób. Wdowcy szukają tam miłości a starsze panie chichoczą niczym nastolatki. W filmie połączymy sceny obserwacyjne z życia Wiki i innych seniorów z inscenizowanymi sekwencjami musicalowymi w stylu złotej ery polskich dansingów. Utworami muzycznymi – od przebojów Mieczysława Fogga po współczesne techno – zilustrujemy historię Wiki i jej przyjaciół a w scenach tanecznych oprócz zawodowych tancerzy wezmą udział sami seniorzy, bywalcy organizowanych przez Wikę dansingów.

Agnieszka Zwiefka

Reżyserka filmów dokumentalnych. Laureatka m.in. Srebrnego Roga na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Wielkiego Złotego Nanuka na międzynarodowym festiwalu Flahertiana, nagrody Powiększenie na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty i nagrody Urania na festiwalu LET’S CEE. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej, EWA European Women’s Audiovisual Network i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przez 12 lat współpracowała z TVP jako autorka nagradzanych programów publicystycznych i krótkich form reporterskich.

W 2007 obroniła doktorat z zakresu nowych mediów i od tamtej pory pracuje jako wykładowca dziennikarstwa telewizyjnego oraz filmu dokumentalnego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jej pełnometrażowy debiut „Królowa Ciszy” (2014) miał premierę na festiwalu IDFA a później był pokazywany na ponad 50 festiwalach na całym świecie i emitowany przez stacje telewizyjne HBO Europe, ARTE, SVT (Szwecja), YLE (Finlandia) i RAI (Włochy). Absolwentka międzynarodowych programów szkoleniowych ESoDoc, DOK.Incubator, ScripTeast czy Berlinale Talents